Jak splnit dětem sen a vybrat u správnou trampolínu s ochrannou sítí proti pádu


Plánujete koupit trampolínu ale bojíte se pádu? Proto určitě hledejte trampolínu s ochrannou sítí proti pádu na zem. Nepodceňujte důležitá kritéria při výběru sítě. Rozhodující faktor při kupování trampolíny řadíme na první místo bezpečnost, kvalitu materiálů a na konec velikost a celkovou cenu trampolíny. Tento článek Vám s výběrem trampolíny s ochranou sítí určitě pomůže.

Postup
Bezpečnost na prvním místě
Při výběru trampolíny koukejte na cenu až na posledním místě. Levné trampolíny od neznámých prodejců většinou nesplňují bezpečnostní kritéria.
Bezpečné využití trampolíny závisí na mnoha doplňcích a kvalitě jejich zpracování. Mezi bezpečnostní prvky řadíme kryt pružin, ochrannou síť trampolíny a kotvící šrouby do země, které trampolínu drží na místě, kam ji dáte.

Kryt pružin
Kryt pružin musí být z kvalitního materiálu, který odolá všem venkovním vlivům a plísním. Kryt by měl mít odpovídající šířku, aby zakryl pružiny po celé jejich šířce (jako optimální šířka se uvádí 33 cm) a zároveň by měl být dostatečně, měkce vypolstrován, aby pády na pružiny nebyly bolestivé ani pro dospělé a ani pro malé děti. Kryt pružin by se při skákání na trampolíně rozhodně neměl odkrývat.

Ochranná síť
Ochranná síť na trampolínu musí být velmi pevná a odolná vůči venkovním vlivům, kterým bude vystavena. Nejvhodnějším řešením je, aby ochranná síť byla uchycena na pevné tyče konstrukce přímo pomocí tzv. rukávů. Tyče konstrukce musí být v horní části vypolstrována pomocí polystyrenového krytu, aby náraz do nich nebolel. Tyto tyče by měly dosahovat až na zem, nikoliv pouze do 1/3 délky nosné konstrukce trampolíny, která dostává tu největší zátěž. Ochranná síť trampolíny by měla být natažena venkem za ochrannými tyčemi, nikoliv uvnitř. Měla by být bezpečně ukotvena ke konstrukci trampolíny po celé délce pomocí bezpečnostních klipů, alespoň na 3 místech.
Důležitá je také odolnost rukávů ochranné sítě vůči venkovním vlivům, které by měly být vyrobeny z velmi odolného PVC a ne z levných materiálů.
Klasicky se doporučuje při rozměrech trampolíny 3,66 m použít 6 tyčí této ochranné konstrukce. Já sám jsem koupil trampolínu, která má celkem 8 těchto ochranných tyčí, prostor mezi tyčemi je tedy menší a tím je bezpečnost vyšší, síť je pak schopna vydržet větší náraz.

Kotvící šrouby
Kotvící šrouby trampolíny do země jsou skvělá věc, pokud existuje možnost, že by Vám trampolínu mohl nadzvednout silný vítr nebo, že děti na trampolíně tak dovádí, že hrozí nějaký posun či pohyb trampolíny z místa, kde má být. Speciální kotvící šrouby umožňují fixaci trampolíny proti silnému větru i nárazům.

Kvalita materiálů
Pro stabilitu je velmi důležité, aby nosná konstrukce trampolíny byla vyrobena z odolné galvanizované oceli. Při výběru se podívejte na kvalitu provedení jednotlivých svárů tyčí. Ochranné prvky jako kryt pružin, ochranná síť apod. by měly být vyrobeny z vysoce kvalitního PVC odolného především vůči UV záření. Zajímejte se především o gramáž a typ použitého PVC. Je zcela běžnou věcí, že kryt pružin či návleky bezpečnostní sítě během dvou sezón zdegradují natolik, že funkčnost je následně nulová. Cena příslušenství není nijak nízká. Cena ochranné sítě se pohybuje okolo 2 000–2 500 Kč, kryt pružin startuje na 1 000 Kč. Dokupování tohoto bezpečnostního příslušenství k trampolíně Vám může trampolínu velmi prodražit

Velikost trampolíny: Jakou velikost trampolíny vybrat?
Trampolíny se vyrábí v nejrůznějších velikostech. Ideální velikost je o průměru 4,3 m. Z mé zkušenosti tento rozměr velmi doporučuji, neboť poskytuje prostor pro skákání více dětí i dospělých v jednu chvíli. Menší trampolíny o rozměrech menších než 3 m, neposkytují tak velký prostor, aby mohlo současně skákat více lidí. Zvyšuje se tak riziko úrazu při možných kolizích skákajících. U opravdu malých trampolín o rozměrech menších než jsou 2 metry, nemůžete očekávat pořádné skákaní na trampolíně, ale jen obyčejné poskakování. Tyto malé trampolíny jsou vhodné pro děti do dvou let, ale s přibývajícím věkem přestane i takto malé dítě omezený prostor a pohupování bavit.
Buďte opatrní, v jakých jednotkách je velikost trampolíny s ochrannou sítí uvedena při koupi. Rozměr trampolíny může být uveden ve stopách, pak je jedna stopa ft = 0,3048 m. Vždy si od výrobce vyžádejte přesné rozměry trampolíny, kterou kupujete. Pamatujte na to, že rozměry trampolíny jsou celkovým průměrem skákací plochy. Nezapomeňte od tohoto údaje velikosti odečíst plochu, kterou zaberou pružiny a jejich bezpečnostní kryt. Např. pokud výrobce uvádí velikost trampolíny 4,3 m, velikost pružin a krytu je 33 cm, velikost skákací plochy je tedy 3,97 m.

Čtyři nohy nebo šest nohou?
Stabilita je u obou typů stejná. Čtyřnohé trampolíny mají určitou výhodu oproti šestinohým. Čtyřnohé trampolíny mají dostatečnou rozteč na instalaci 8 tyčí ochranné konstrukce. Můžeme tedy disponovat ochrannou sítí, u které je rozteč jednoho pole ochranné sítě cca 0,5 metru.
U šestinohých trampolín je rozteč těchto nohou menší a tím pádem umožnuje instalaci pouze 6 tyčí ochranné konstrukce. Rozteč jednoho pole ochranné sítě je tímto větší, čímž se snižuje síla nárazů, které je schopna tato síť zadržet.

Barva trampolíny a důležité příslušenství
Určitě jste si povšimli, že trampolíny jsou vyráběny převážně černo-modré kombinaci. To proto, že pigmenty těchto barev jsou více odolné vůči UV záření. U trampolín je předpokládané hlavně venkovní užití a proto výběr barev se stálejším pigmentem je nezbytnou nutností.

Pokud trampolínu kupujete zajímejte se o dostupnost a cenovou relaci náhradních dílů a podstatného příslušenství k trampolíně. Výrobce by měl být schopen Vám garantovat jejich dostupnost. Mezi náhradní díly řadíme například důležité pružiny. Každá trampolína má jiné uchycení a odlišný počet pružin. Pro trampolínu o rozměrech 4,3 m je ideální počet pružin v rozmezí 88-96 kusů.
K trampolíně můžete zakoupit celou řadu nabízeného příslušenství. Zejména schůdky, které jsou nezbytné pro děti, které by měly mít dostatečný počet příček. Dále je možné koupit kapsu na obuv, kotvící šrouby, plachtu na bezpečné zazimování, plachtu proti dešti apod. U koupě příslušenství dávejte pozor především na kompatibilitu doplňků právě s Vaší trampolínou, kterou kupujete nebo již máte doma. Všechno příslušenství by mělo být pouze od jednoho výrobce, jinak hrozí, že Vám zakoupené příslušenství nebude na trampolínu správně pasovat.